Rychlý kontakt

Tel.: +420 725 800 218

Email: info@fairforpets.cz

Napište nám:

Fair For Pets kritéria pro výběr krmiva

Při formulaci vlastních kritérií pro výběr férového krmiva (nutričně hodnotného, bezpečného, důvěryhodného stran dodržování receptur a poskytování objektivních informací výrobcem) jsme analyzovali obdobné snahy o objektivizaci hodnocení kvality a bezpečnosti krmiv na zahraničních webech a snažili se poučit se z toho, co přinášejí dobré a vyhnout se postupům zavádějícím a nepřesným.

Vyplynula nám pomyslná laťka, kterou bychom měli nastavit do cesty každému hráči na poli výživy psa, který se chce ucházet o naši pozornost při výběru krmiva pro našeho psa, jestliže chceme „udělat dobře“, jak se hezky česky říká. Výšku laťky jsme zvolili tak, aby ten, kdo ji přeskočí, měl s jistotou formu poskytnout vašemu psovi nutričně hodnotnou stravu. Rovněž se musí jednat o sportovce, kteří mají charakter a smysl pro fair play a tak jako neohrožují vašeho psa nevhodnými či dokonce nebezpečnými surovinami, neuchylují se k postupům obelhávajícím vás.

Snažili jsme se stanovit výšku laťky v neoddiskutovatelných požadavcích na hodnotné a bezpečné krmivo nekompromisně a tvrdě viz. níž Zásadní Fair For Pets kritéria pro výběr krmiva .

Vedle formulace těchto hlavních a požadavků na férové krmivo, o kterých jsme bytostně přesvědčeni, že byste je neměli nikdy výrobci vašeho krmiva „odpustit“, vám chceme nabídnout ještě další úroveň přemýšlení „zjemnění“ - při vašem rozhodování o výběru krmiva Plus Fair For Pets kritéria pro výběr krmiva. Co splněné plus kritérium, to krůček k maximálně formulované férové výživě.

Vždy pamatujte, že hlavní váhu mají kriteria zásadní. Pět kritérií plusových nenahradí jedno chybějící zásadní.

Zásadní Fair For Pets kritéria pro výběr krmiva

Krmivo hodnotíme jako nutričně hodnotné a dlouhodobě bezpečné, tedy férové, pokud:

Můžeme odůvodněně vyvozovat, že obsahuje minimálně 100g čerstvého masa (ekvivalent cca 20 g sušeného masa) ve 100 gramech granulí.

Nejpřesněji doloženo údajem o hmotnostním podílu použitého masa, případně údajem o procentuálním zastoupení živočišných bílkovin.

Je důvěryhodným způsobem deklarována potravinářská čistota všech surovin.

Suroviny jsou jasně specifikovány.

Nejsou použity suroviny nutričně chudé.

Sója, bílkovinné hydrolyzáty a koncentráty, vedlejší živočišné a rostlinné produkty

Nejsou použity chemické konzervanty užívané v krmivářství a zařazené do skupiny nebezpečných látek pro lidské zdraví.

E 320 - Buthylhydroxyanisol, E 321 - Buthylhydroxytoluen

Nepřipouštíme ani přítomnost konzervantů ze skupiny látek škodlivých pro lidské zdraví.

E 310 Propylgallát

Nejsou použita barviva a žádné látky „schované“ za výraz „Doplňkové látky schválené EU“.

Naše Zásadní Fair For Pets kritéria pro výběr krmiva bychom mohli připodobnit požadavkům na dlouhodobě bezpečné krmivo, která si stanovil americký nezávislý recenzent krmiv Whole Dog Journal, hodnotící krmiva severoamerického kontinentu s každoročním výstupem v podobě seznamu Top Dry Foods.

Jak mezi jím „schválenými“ krmivy, tak mezi těmi, která vyhoví naší „zásadní férové laťce“, můžeme dále rozlišovat jemnějším, ale pro majitele, který chce být při výběru krmiva pro svého psa stran jeho přínosu pro zdraví psa důkladný a důsledný, neopominutelným sítem.

Vedle splnění ZÁSADNÍCH Fair For Pets kritérií pro výběr krmiva považujeme za příznivé a ve prospěch daného krmiva hovořící další jeho charakteristiky, kterým říkáme PLUS Fair For Pets krotéria.

PLUS Fair For Pets kritéria pro výběr krmiva

Značka krmiva nabízí ve svých produktech možnost využívat více druhů živočišných zdrojů bílkovin ( více druhů masa, vejce).

Preferujeme receptury jednodruhové a možnost střídání druhů masa v rámci značky.

Zdrojem škrobů v krmivu jsou dieteticky vhodné druhy surovin oves, brambory, proso, amarant, rýže, není používána pšenice, kukuřice v omezené míře.

Preferujeme krmiva s omezeným počtem druhů obilovin v receptuře a s úplnou absencí pšenice i kukuřice.

Převaha živočišných tuků jasně druhově deklarovaných nad rostlinnými oleji.

Preferujeme kuřecí tuk doprovázený malým množstvím kvalitního nerafinovaného rostlinného oleje pro optimalizaci spektra omega kyselin, za vynikající považujeme skopový tuk.

V recepturách obsaženy další složky pro pestrou výživu přírodního typu divoce žijících psovitých šelem – zelenina, ovoce, bylinky

Preferujeme receptury ne příliš pestré, spíše s úžeji pojatou ovocno-zeleninovou složkou, za to v obsahově významnějším množství a takového druhového složení, kde tepelná úprava přispívá ke zvýšení účinnosti obsažených látek např. antioxidanty z rajčat, mrkve, borůvek a brusinek jsou v organismu účinnější, pokud projdou tepelnou úpravou, naopak ze salátu, jablek nezůstane než vláknina. Ovoce a zelenina má ve většině svých přínosů větší biologickou hodnotu v čerstvém stavu. Pro maximalisty doporučujeme doplnit denní krmnou dávku férového granulovaného krmiva čerstvým, doma připraveným, mixem syrového ovoce, ovocno-zeleninové šťávy a (může být krátce tepelně opracované) zeleniny v množství 10-15% dávky granulí).

Deklarováno kompletní spektrum vitamínů, minerálů a stopových prvků včetně organických (chelátových) forem některých z nich.

Preferujeme krmiva, která nepřidávají ze zdravotních rizik podezřelý hydrogenfosforečnan vápenatý a menadion- vit.K3

Přidána kloubní podpora - přítomny zdroje glukosaminů, chondroitinů, receptury obohaceny MSM, probiotické kultury, prebiotická vláknina.

Nepovažujeme však tyto látky za zásadně potřebné - účinnost „kloubní podpory“ nebyla nikdy klinicky prokázána, kromě malého protizánětlivého vlivu MSM, probiotické kultury osídlují střevo psa záhy po narozením a při krmení férovou stravou není třeba je doplňovat, homeopatická množství efektně se tvářících dodatečných zdrojů vlákniny fungují spíše pro oko majitele psa, svoje opodstatnění mají snad u receptur pro štěňata a seniory.

Není přítomna dodatečně přidávaná kuchyňská sůl.

V případě, že výrobce používá rybí moučku americké provenience, deklaruje, že není konzervována ethoxyquinem.

Pro neprůhlednost ohledně použité rybí moučky a její konzervace v americké oblasti široce k tomuto účelu užívaným ethoxyquinem, látkou s potenciálem vážně poškodit vnitřní orgány psa preferujeme krmiva, která rybí moučku nepoužívají. Není vzácná situace, kdy výrobce krmiva použije rybí moučku konzervovanou ethoxyquinem, ovšem v popisu způsobu konzervace krmiva tuto skutečnost neuvede a je v souladu se zákonem (respektive, nikdy se nedozvíte, že výrobce použil moučku ethoxyquinem konzervovanou). Další dopad, který pro nás právě konstatované má je, že upřednostňujeme pro své psy krmiva evropská. Evropa má přísnější předpisy pro produkci masa, například nepovoluje užití hormonů, které USA tolerují. Rovněž jsme přesvědčeni, že několika měsíční přeprava lodí za někdy extrémních teplotních podmínek není stran skladování krmiva „do plusu“ v porovnání s několika denní cestou kamionem v rámci Evropy.

Aktuality
Novinky na email
FAIR FOR PETS ® 2012 © Sunlight systems - tvorba eshopů